وصل شدن به شبکه های بیسیم نامطمئن می تواند امنیت کاربران تهدید کند اما با نسل بعدی استاندارد امنیتی شبکه های بیسیم، از این پس وصل شدن به شبکه های باز کم خطرتر خواهد بود.

اعضای پیمان Wi-Fi قصد دارند پس از 15 سال سرانجام پروتکل WPA2 را بازنشسته کنند. پیمان Wi-Fi که کمپانی های بزرگی چون اپل، سامسونگ و اینتل را شامل می شود، امروز پروتکل WPA3 را معرفی کرد که جایگزین WPA2 خواهد شد. از بهبودهای WPA3 می توان به رمزنگاری داده مختص به هر کاربر اشاره کرد که حریم خصوصی کاربران در شبکه های باز را تقویت می کند و تقریباً امنیت نزدیک به شبکه های خصوصی خانگی را ارائه می کند.

همچنین پروتکل WPA3 در برابر حملات brute-force مبتنی بر دیکشنری ایمن است که مانع از حدس زدن زدن کلید شبکه از طریق امتحان کردن تمامی حالت های موجود می شود. درست همانند گوشی های هوشمند امروزی، WPA3 متوجه تلاش های ناموفق متعدد برای حدس زدن کلید شبکه می شود و دستگاه مبدأ حملات را مسدود می کند.

یکی دیگر از مزایای WPA3 توانایی محافظت از دستگاه های مبتنی بر اینترنت اشیاء است که اغلب آنها ایمن نیستند. مشکل دستگاه های مبتنی بر اینترنت اشیاء آنجاست که اغلب فاقد نمایشگر برای تأیید یا رد درخواست ها یا اعمال تنظیمات امنیتی هستند، با WPA3 می توان از سایر دستگاه ها چون گوشی های موبایل و تبلت ها برای پیکربندی دستگاه های اینترنت اشیا استفاده کرد.

انتظار می رود مهاجرت به WPA3 با استقبال گسترده مواجه شود، به ویژه از آنجایی که در ماه اکتبر سال میلادی گذشته یک پژوهشگر از یک آسیب پذیری امنیتی بالقوه خطرناک در پروتکل WPA2 پرده برداشت. حملات مبتنی بر آسیب پذیری مورد بحث که به اختصار KRACK خوانده می شود، در هنگام وصل شدن یک دستگاه مجاز جدید به شبکه باعث دور زدن کلید امنیتی از سوی حمله کننده می شود.

احتمالاً محصولات مبتنی بر پروتکل WPA3 همین امسال روانه بازار شوند. با WPA3 می توان با اطمینان بیشتری به شبکه های عمومی و نا امن وصل شد.